fbpx

I díky zpěvačce se protézami začínají zabývat filmová studia, jako je Disney

Zveřejněno: 31. 3. 2018
Přečteno 51870x

Dvacetiletá hudebnice a umělkyně Viktoria Modesta žila od narození s postiženou levou nohou. Nedávno se hlavně ze zdravotních důvodů rozhodla pro amputaci pod kolenem. A z protézy se jí podařilo vytvořit módní doplněk.

Díky moderní medicíně a speciální bionické protéze nezvyklého futuristického tvaru se ale cítí dobře. Nenaříká si, naopak oceňuje, jak jí změna pozvedla sebevědomí a změnila psychiku k lepšímu. O její osobu se zajímají nejen hudební fanoušci, ale také širší veřejnost, která hltá rozhovory ve světově proslulých magazínech.

Související…

Na designu mi vadí, že podporuje konzum, říká designér Jiří PelclKdo je muž, který vytvořil vozík pro bezdomovce i plechový dům?Proč ukousnutá ruka nebolí

Viktoria získala nejen pozornost, ale i respekt. Za posledních dvacet let se prý protetika a bionické náhrady "designově" moc nevyvíjely, takže Viktoria měla těžké rozhodování, jak se k nové životní situaci postavit. Nakonec dospěla k tomu, že protézy se v blízké budoucnosti nestanou nechtěnou přítěží, které jen pomáhají k pohybu, ale že budou i designovým doplňkem, díky kterému si pacienti znovu budou moci uvědomit své vlastní já.

 

viktoria

Viktoria se díky svému hendikepu stala i modelkou. A úspěšnou


Protézy (nejen) od Disneyho

A protézy se stávají opravdu trendy záležitostí. Projekt Open Bionics začal spolupracovat se společností Disney a produkuje umělé ruce, které připomínají výbavu filmových hrdinů Star Wars, Marvelu nebo filmu pro děti Frozen.

Technologie v tomto případě opravdu pomáhají, ti, kteří potřebují protézy, mají dost možností na výběr. Pokud navíc například bionická ruka dobře a zajímavě vypadá, nepřijímá jejího nositele okolí s odporem, ale spíš se zájmem a zvědavostí. Vznikají komunity, které prostřednictvím sociálních sítí sdílejí své zkušenosti. Hranice mezi lidmi a vzájemné předsudky padají. Viktoria navíc vyzývá veřejnost, aby technologie nahrazující končetiny akceptovala. Mnohdy prý spojují lidi víc, než si můžeme myslet.

foto: Profimedia, zdroj: Futurism.com

Jan Handl

Jan Handl

Má rád nové technologie a trendy, ale i historii a čtení. V obrovském množství informací se snaží odhalit ty nejdůležitější a nejzajímavější.

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.