fbpx

Koupit si sexuálního robota? Uvažuje o tom skoro každý druhý muž

Zveřejněno: 29. 6. 2018
Přečteno 3590x

Francouzka Lilli před dvěma lety zaplnila titulky novin, když si chtěla vzít za muže svého partnera – robota. A není jediná. Existuje několik online komunit, ve kterých o sobě už lidé mluví jako o takzvaných robosexuálech. Tedy většinou anonymně. Zatím. Vědci každopádně začínají vyvíjet roboty s emoční inteligencí tak, aby nás v budoucnu mohli milovat nejen fyzicky, ale i duševně. Stanou se tedy stroje našimi nejlepšími přáteli a (nejen sexuálními) partnery? A jaké následky to může přinést?

Už dávno neplatí, že roboti jen staví naše auta a připravují jídlo. Na trhu erotických hraček jsou v současnosti k dostání robotické panenky schopné reagovat na lidský dotek, se zabudovanými topnými tělísky, která mají navodit pocit lidského tepla. Některé robotky prý dokonce umí konverzovat, zpívat nebo „odhalit“ dobré lidi díky jakémusi „morálnímu kódu“.

Jedním z doposud nejrealističtějších sexrobotů je Samantha, která je podle slov svého designera tak unikátní, že už někteří muži podlehli jejímu „kouzlu“ a zamilovali se. A není se ani čemu divit, je prý natolik inteligentní, že kromě sexu s ní můžete mluvit i o vědě, filozofii a zvířatech.

Přijde vám to divné? Důkazem, že někteří lidé se do robotů mohou opravdu zamilovat, je i Francouzka Lili. Ta si před dvěma lety chtěla vzít robota, kterého si vlastnoručně vytiskla na 3D tiskárně a podle svých slov s ním má překrásný vztah. „Jsem pyšná robosexuálka. Nikomu neubližujeme, jsme jen šťastní,“ řekla žena, která je se svým neobvyklým partnerem už zasnoubená a čeká, až její země oficiálně povolí sňatky robotů s lidmi.

Čtěte také:

Na světě je první album, které složil robot

Bývalý šéf Spořitelny Pavel Kysilka: Nekonkurujme robotům

Robot s city?

Jestliže dosud vznikly vztahy, kdy se mezi člověkem a strojem vytvořila určitá náklonnost, vždy byly pouze jednostranné. Stroje cítit nemohly. To však vývojáři chtějí změnit a snaží se vyvinout roboty, kteří se do svých majitelů mohou na oplátku také zamilovat.

 

Jedním z prvních výtvorů toho typu je i Harmony. Tato robotka má 12 osobnostních charakteristik včetně milé, stydlivé, naivní, intelektuální, přirozené i sexuální, mezi nimiž může její majitel libovolně vybírat. Výkonný ředitel společnosti RealDoll, která tuto plastovou „krasavici“ prodává za 4 000 liber, o ní říká: „Pamatuje si, co máte a nemáte rádi, může se do vás i zamilovat. Ale samozřejmě to závisí na tom, jak ji nastavíte.“ K tomu dodává, že Harmony občas řekne i věci, které byste nečekali...

Co přinese budoucnost?

Už teď je o trh s lidskými roboty poměrně velký zájem. Podle průzkumu na univerzitě v Duisburgu by si až 40 % mužů dokázalo představit koupi sexrobota během příštích pěti let, a to nezávisle na tom, zda jsou v současnosti zadaní (muži, nikoli roboti) či nikoli. Ředitel společnosti Intelligent Toys David Levy předpovídá, že první svatba člověka s robotem bude někdy kolem roku 2050. Je ale žádoucí, aby nás roboti měli rádi a i my si k nim vytvářeli vztah? 

„Dokážu si představit situace, kdy bude robot využit třeba jako terapeut, jako částečná náhrada za člověka, který může danému jedinci pomoci praktikovat zdravý a úspěšný sociálně-emoční model komunikace,“ říká Julie Carpenter, která o této problematice napsala knihu. Také Levy se domnívá, že tyto sexuální hračky mohou pomoci lidem, kteří mají problémy najít trvalý vztah, nebo se cítí osamoceni.

Nebezpečí lásky k plastu

Roboti mají však i mnoho odpůrců. Sexuolog Lev Shcheglov například upozorňuje na rizika, která nová móda může přinést. „Sex s roboty je jen falešná imitace, jež může vést k psychopatickým poruchám a izolaci. Je to jako jíst pouhé napodobeniny jídla. Po určitou dobu to budete zvládat, nakonec však dopadnete špatně,“ upozorňuje.

A co když se náš umělý „partner-robot“ rozbije a my se ho budeme muset zbavit? Bude to podobné jako nutnost prodat zničené auto, nebo nám poškození „lidského stroje“ přinese podobné pocity jako ztráta zvířecího miláčka, či dokonce blízkého člověka?

To, co nám v současnosti může připadat neetické, se možná v budoucnu stane novou normou. A místo lidí budeme mít nové přátele i milence – roboty, kteří se budou chovat přesně podle našich přání, vždy udělají to, co po nich budeme chtít a nikdy nás nezklamou. Jaké následky to však bude mít na naši psychiku, socializaci a následně celou společnost? To zatím nevíme.

foto: The San Diego Union-Tribune, zdroj: Synthea Amatus

Milada Kadeřábková

Milada Kadeřábková

Redaktorka, idealistka, majitelka kočky, občas paličatá, schopná nadchnout se téměř pro cokoliv. Když nepíše, doučuje angličtinu.

Související články

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.